Matura 2022 z historii – jak wygląda i jak ją zdać

Maturalny maraton przed nami. Oprócz obowiązkowych egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego, przed niektórymi z osób również matura z historii. Czego można spodziewać się na egzaminie, a także jak uskutecznić swoje przygotowania, aby zdać? W celu ułatwienia znalezienia odpowiedzi na te pytania, poniżej przedstawiamy wskazówki i porady, które ułatwią życie maturzystom.

Matura z historii 2022 – jak zdać?

Historia to jeden z przedmiotów humanistycznych, który stanowić może nie lada wyzwanie. Z tego też względu w pewnym momencie liczba podchodzących do niej osób systematycznie spadała. Jeśli jednak wiążemy z tym przedmiotem dalsze perspektywy edukacji na studiach, a następnie karierę zawodową, doskonale się składa. Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby na to, jak się przygotować do egzaminu z historii. 

Merytoryczne źródło wiedzy, czyli dlaczego warto skorzystać z repetytoriów

Podręczniki przygotowujące do matury, wśród których wymienia się najczęściej repetytoria maturalne oraz vademeca, to rozwiązania, z których skorzystało już wielu maturzystów. Dlaczego więc nie spróbować w naszym przypadku? Tego rodzaju pomoce naukowe posiadają kilka istotnych zalet. Są to m.in. merytoryka treści, która pozwala poszerzyć zdobytą do tej pory wiedzę, jak i udzielić wyczerpującej odpowiedzi na pytania związane z poszczególnymi tematami historycznymi. Do najpopularniejszych podręczników do matury z historii należą:

– “Vademecum. Matura 2022. Historia”

– “Repetytorium maturzysty 2022. Historia”

– “Teraz matura. Historia. Tuż przed egzaminem”

Jak wygląda matura z historii? Czego się spodziewać na egzaminie?

W poprzednim roku matura z historii zawierała 26 zadań, w tym również wypracowanie. To właśnie to ostatnie zadanie często przysparza podchodzącym do egzaminu dojrzałości najwięcej problemów. Jest to swego pięta achillesowa. Same zadania, podzielone na zamknięte i otwarte, obejmują wszystkie epoki historyczne. Z reguły pojawia się także materiał źródłowy, za którego pomocą i własną wiedzą, musimy odpowiedzieć na pytania.

Matura 2022 – czy przedmiot dodatkowy jest obowiązkowy?

Na tegorocznej maturze wymagane jest oprócz przedmiotów podstawowych, zdanie egzaminu pisemnego z jednego przedmiotu dodatkowego. Może więc być to matura z historii. Wykorzystując podręczniki dl maturzystów, takie jak wspomniane vademeca czy repetytoria możemy z dużym sukcesem w pełni przygotować się do nadchodzącego egzaminu.