Matura- historia

Dlaczego matura z historii jest tak ważna?

Historia to bez wątpienia jeden z najważniejszych przedmiotów humanistycznych w dziejach naszego kraju. To na tym przedmiocie szkolnym dowiadujemy się między innymi co działo się w starożytności, kto został pierwszym władcą a kto pierwszym królem Polski, oraz kiedy wybuchła bitwa pod Grunwaldem(1410) i jakie miało to skutki na losy świata. W późniejszym kolejności, dowiadujemy się kiedy miał miejsce hołd pruski(1525) a także Bitwa pod Wiedniem(1683) i jakie przyniosła konsekwencje dla współczesnego świata. Finalnie, w osiemnastym wieku miały miejsce trzy rozbiory naszego kraju, w latach 1772-1795, co ostatecznie spowodowało że Polska zniknęła z mapy świata na dokładnie sto dwadzieścia trzy lata. W dziewiętnastym wieku z kolei miały miejsce dwa bardzo istotne powstania narodowe: listopadowe w 1830 roku, oraz styczniowe w 1863 roku. W dwudziestym wieku, z kolei miały miejsce pierwsza i druga wojna światowa, w latach 1914-1918 oraz 1939-1945. Oprócz tego, w dwudziestu wieku doszło do powstania Solidarności, który miała wydatny wpływ na odzyskanie pełnej Niepodległości w naszym kraju.

Powyższe informacje wskazują jasno, że dzieje nasze kraju były fascynujące i warto znać historię naszego kraju. Co oczywiste, na lekcjach historii poznajemy również dzieje innych narodów, zarówno w Europie jak i na świecie. To dzięki temu przedmiotowi, mamy szansę dowiedzieć się kim był Adolf Hitler zanim został niemieckim dyktatorem, a kim był Józef Stalin. Z historii najnowszej poznajemy również Władimira Putina, co w ówczesnym świecie jest bardzo ważną i istotną informacją.

Najlepsze repetytorium z historii

Jeśli chodzi o najlepsze książki z tej dziedziny wiedzy godna polecenia jest książka Wydawnictwa PWN- Historia, matura na 100%. Książka ta w bardzo dobry i przekrojowy sposób ukazuje dzieje świata historycznego w chronologicznej kolejności. Co oczywiste, nie zabrakło również wielu tabel i innych opracowań najważniejszych wydarzeń na świecie, które miały miejsce w minionym tysiącleciu.